How Aldi is saving my grocery budget {$294.76 for 2 weeks of food for 8 people}

How Aldi is saving my grocery budget {$294.76 for 2 weeks of food for 8 people}

How Aldi is saving my grocery budget {$294.76 for 2 weeks of food for 8 people}

Over the past few years, as our family has grown and our kids have gotten bigger, our grocery budget has become a source of stress for me. We went from spending $100 a week to barely making $200 a week stretch far enough, and I found myself skimping constantly—using less meat, buying fewer snacks, running out of produce.

It took me forever to try Aldi because it’s so different from what we’re used to. It’s a tiny store with maybe two brands of each item to choose from…if you’re lucky. And I just didn’t want to have to make multiple stops to get my groceries each week.

But last year I decided to give it a chance, and after a few weeks I was hooked!

These days we make a big Aldi run every two weeks, filling two big carts full of food until our fridge and pantry are overflowing…and we rarely spend more than $300. I buy way more snacks, way more produce, and splurge way more often (like crab cakes for an at home date night or a hyacinth for the kitchen) and still don’t break the budget.

I’ve gotten good at quickly working my way through the store, grabbing what we need and making a short “extras” list for Walmart with what I can’t find.

That list includes things like light olive oil (although when I do find this at Aldi, I stock up!), certain cuts of red meat, and various spices and specialty items that they don’t carry. It also includes a relatively short list of items where we have brand preferences—hotdogs, chicken, mayonnaise for the family and lunch meat and bread for my husband.

It took me several months to get really familiar with what Aldi does and doesn’t carry, but now that I am, I find that I can get the bulk of my list there. And we could certainly make do with only the items they carry if I planned accordingly!

On the other hand, there are things we now buy that I would never buy even at Walmart because the prices are just too high—things like the aforementioned crab cakes, naan bread for individual pizzas, prosciutto, and yogurt cups.

Even though I’ve been singing Aldi’s praises for a year now, I am still amazed by the prices and how much food I can get every single time I go. It’s an incredible feeling to be able to fill your fridge and pantry with good food without stressing about the budget, and it’s not a blessing I take for granted!

How Aldi is saving my grocery budget {$294.76 for 2 weeks of food for 8 people}

Look at those tiny boys last year! <3

My top tips for shopping at Aldi

As I mentioned, the Aldi shopping experience is much different than a traditional grocery store. That can be overwhelming at first, but I’ve come to enjoy the differences.

Here’s what you need to know before you go:

1. Bring a quarter. One of the first things you’ll notice at Aldi is the only way to get a cart is to insert a quarter into the handle and unlock it. You’ll get your quarter back when you put the cart away, which is incredibly effective at keeping the parking lot clean and avoiding the need for an extra employee to chase them down. I try to always have a quarter in my wallet, but when I do forget, I just run in and a cashier changes a dollar (or smaller coins) for me.

2. Be prepared to bag your own groceries. Another huge difference is that the cashier does not bag your groceries for you. (Another way that they limit the number of employees needed in each store so they can keep prices down.) Instead, they’ll scan your groceries and load them back into a cart at the end of the lane. You leave your original cart with the cashier and push the one they’ve filled to the store counter to bag your groceries. Aldi brand grocery bags are awesome, and at pennies each, I buy them when I need them and just reuse them again and again.

3. Aldi now accepts credit cards. For a long time Aldi only accepted cash or debit cards, but they now accept credit cards as well so you’re able to choose your payment method.

4. Make a list, but know that you won’t find everything you need. If I’m not sure whether Aldi contains a specific item I’m looking for, I’ll add it to my list anyway. When I’m done, I move over any items I didn’t find to my Walmart shopping list.

5. Always stock up on the things that’s on special buy. Okay, this is true at any store, but the Aldi sale prices are SO good that I really make this a habit now. I’ve seen eggs as low as $0.29/dozen (with a limit of 6 per shopper), grapes for $0.99/bag, etc. I stock up on pantry items when they’re on sale, but my kids also know that we’ll buy extra of whatever produce is on sale each week in addition to the items that are on our list.

 6. Their take & bake pizzas are perfect for after a big haul. By the time we shop for and bag two weeks worth of food and then come home and put it all away, I’m flat out exhausted, so we usually pick up one or two of their take & bake pizzas for dinner. They’re inexpensive ($4.49-$4.99 for five-cheese!), big, and delicious!

My most recent Aldi shopping trip

And finally, here’s what I bought on our most recent 2-week trip, for a total of $294.76!

Bread

  • 2 packs of hotdog buns, 1 pack of hamburger buns, $0.85 each
  • 2 loaves of white Italian bread, $1.39 each
  • 3 loaves of whole wheat bread, $1.39 each
  • 1 pack of naan bread (4 ct.), $3.49
  • 2 packs of flour tortillas, $1.49 each
  • 2 packs of bagels, $1.59

Snacks

  • 20 baby food pouches, $0.79 each
  • tortilla chips, $0.99
  • prunes, $3.89
  • 4 packs of fruit cups (4 ct.), $1.69 each
  • organic all-fruit strips, $3.99
  • 2 boxes of cinnamon graham crackers, $1.49 each
  • whole cashews, $4.69
  • salsa con queso, $1.99
  • 2 boxes of round butter crackers, $1.59 each
  • 2 cans of Pringles, $1.45 each

Frozen

  • Phillips frozen crab cakes (2 ct.), $5.99
  • seasoned french fries, $1.75

Produce

  • baby carrots, $0.99
  • bag of mandarin oranges, $3.99
  • sweet onions (2 lbs.), $1.99
  • sweet potatoes (? lbs.), $1.99
  • grape tomatoes (1 pt.), $1.99
  • white sliced mushrooms, $1.29
  • 3 cucumbers, $0.29 each
  • 2 packs of caesar salad, $1.99 each
  • fresh cilantro, $0.99
  • 3 pk. of zucchini, $1.99
  • celery, $1.29
  • roma tomatoes (1 lb.), $0.79
  • 3 pk. of romaine hearts, $2.49
  • cauliflower, $1.99
  • red onions (? lbs.), $1.49
  • carrots, $1.29
  • red grapes, $4.38
  • fuji apples (3 lbs.), $3.49
  • gala apples (3 lbs.), $3.49
  • asparagus, $3.49
  • flat leaf spinach, $1.79
  • bananas (9.29 lbs.), $4.62
  • green beans, $1.49
  • petite yellow potatoes (? lbs.), $2.99
  • lemons (? lbs.), $2.99
  • 2 big packs of blueberries, $1.49 each

Canned & Boxed

  • 2 cans of pineapple chunks, $0.99 each
  • dried kidney beans, $1.99
  • dried black beans, $1.99
  • baked beans, $1.39
  • 4 cans of pumpkin, $0.99 each
  • blueberry shredded wheat cereal, $1.99
  • multigrain oats cereal, $1.79
  • honey puff cereal, $1.99
  • crispy rice cereal, $1.39
  • Honey Nut Cheerios, $2.64
  • corn squares cereal, $1.79
  • 2 jars of fruit spread, $1.99 each
  • pure maple syrup, $6.49
  • italian dressing, $0.89
  • 2 bottles of organic ketchup, $1.69 each
  • old fashioned oats, $2.39
  • organic honey, $3.49
  • hot cocoa packets, $1.29
  • 2 boxes regular mac & cheese, $0.33 each
  • 6 boxes of organic mac & cheese, $1.29 each*

*I don’t normally buy organic mac & cheese, but my kids wanted white cheddar, so we made this one of our splurges for the week!

Meat

  • ground beef patties, $5.34
  • 2.34 lbs ground beef, $6.44
  • prosciutto, $2.99
  • breakfast sausage, $1.99
  • turkey kielbasa, $1.99
  • honey ham lunch meat, $2.49
  • smoked turkey lunch meat, $2.49
  • chicken thighs (? lbs.), $4.06
  • pepperoni, $2.19
  • hickory bacon, $4.49

Dairy

  • sharp cheddar block, $1.89
  • 2 packs of sliced cheddar, $1.99 each
  • 2 packs of butter quarters, $2.69 each
  • 2 bags of shredded sharp cheddar, $2.69 each
  • 27 cups of yogurt, $0.39 each
  • 4 cartons vanilla almond milk, $1.99 each
  • 2 gallons whole milk, $2.76 each
  • orange juice, $2.09
  • 6 doz. eggs, $2.94

Miscellaneous

  • hyacinth in a vase, $2.99
  • 2 take & bake pizzas, $4.49 each

TOTAL: $294.76

And what I bought at Walmart…

When I decided to photograph and record everything we bought last week, my plan was to shop at Walmart two days later and record that list for you as well. Unfortunately, we ended up being hit hard with the stomach flu, and we didn’t leave the house for nine days. That also means that we ate much differently while we were sick (we all craved toast and fruit, along with simple foods like eggs), and so yesterday at Walmart I had to pick up a few of our staples as well. It’s not quite a typical list, but for the sake of transparency, here’s what I bought at Walmart in addition to the Aldi list above:

  • 2 loaves of wheat bread, $2.88 each
  • 1 loaf of white bread, $2.23
  • 2 cans coconut milk, $1.36 each
  • almond flour, $10.72
  • coconut flour, $3.28
  • Hillshire Farm ultra thin honey ham, $2.97
  • Oscar Mayer Selects turkey hotdogs, $2.98
  • Ball Park beef hotdogs, $3.48
  • 1.65 lbs top sirloin steak, $10.46
  • 6 lbs boneless chicken breasts, $11.94
  • 2 bags peeled, tail-off raw shrimp, $4.38 each
  • fresh rosemary, $1.78
  • 7.36 lbs bananas, $3.61
  • 4.33 lbs pears, $6.37
  • broccoli crown, $0.69
  • 6 Silk dairy-free yogurts, $1.28 each
  • 3 doz. eggs, $3.46

TOTAL: $91.11*

*I had to calculate this manually because we bought non-food items, so don’t hold me to the exact total!

How Aldi is saving my grocery budget {$294.76 for 2 weeks of food for 8 people}

P.S. Want to learn more about how I plan & shop for 2 weeks worth of food at a time? I’m planning a special webinar to show you exactly how I do it. Sign up here to be notified once it’s scheduled!

This Post Has 16 Comments

  1. I started shopping at Aldi for mom and me last year and I can’t hardly believe how much money we save. With a fixed income and an elderly ill parent, (lots of expensive prescriptions), every penny counts. We spend about $150.00 for six weeks of groceries there, then it’s on to Walmart or Meijer for other items and prescriptions. The prices on gluten free bread and pasta is somewhat better than Walmart or Meijer in my area. I always remember to bring my quarter for the shopping cart, but at the end of my shopping I leave the cart in the cart coral with the quarter still in it just in case someone forgets to bring some change. It’s a little thing but my hope is if I pay it forward another shopper will too. So glad they now accept credit cards.

  2. My hubby does our grocery shopping (he says it relaxes him!) and we shop just like you! The bulk of our shopping is done at Aldi’s with “fill-ins” purchased at Wal-mart. LOVE LOVE LOVE ALDI’s!

  3. Honestly, I don’t think Aldi’s prices are very good but maybe it’s the way I shop. I rarely buy anything at the grocery store that isn’t on sale – for example your $2.69 at Aldi for Honey Nut Cheerios sounds WAY overpriced and far more than I would ever pay for them, my purchase price is under $1.50 a box. I also have not had good luck with their produce. Getting it to last two days is impossible – all my produce from anywhere else lasts at least a week, including our CSA. There are a few things I will buy there but overall I’m not impressed.
    Good job of doing what works for you and your family and I hope that the flu leaves you all behind soon!
    Lea

    1. I’ve heard a lot that the produce varies by location. We eat our produce in order of the most perishable to least, but it lasts anywhere from 1-2 weeks, and I’m always very happy with the quality. That would definitely be a deal breaker for me if it wasn’t the case!

  4. Where we live (France) grocery carts need a coin (usually 1€ which is more than a dollar !) to be freed and it’s been this way for over 25 years. Aldi is european which is probably why they use a similar system in the US. However, it is tricky to always have a 1€ coin always with you, so many stores have given out non-money coins for shopping carts. Even then I was prone to lossing them, so my brother made me a nifty “rounded T-shapped” thing with his 3D printer which fits in the cart to unlock it, but then comes right out so I can keep it on my keychain. So practical !

    1. In Canada, they have a store similar to Aldi’s (although they carry more brands), and we had to put in a $1 (loonie) for the cart. You could buy a special “coin” that goes on your keyring for $2.

  5. Does Aldi have organic produce?

    1. I have seen some organic produce there, like baby carrots & bananas, but I’m sure it probably varies by location and season too. I don’t usually look for organic though, so maybe they have more that I haven’t noticed! They have some organic canned items like tomatoes also.

  6. I love Aldi’s and couldn’t wait to start shopping there again after living in Canada for 4 years! I LOVE that they have a decent sized gluten free section, including a lot of things like hot dogs and sausage that are gluten free and I can trust! Plus, they’ve worked hard at taking out extra dyes and offering a variety of organic items (although, I admit, I buy according to price and gluten free status more than organic). They also have a few organic veggies. In the health world, the big healh gurus are pushing grass fed butter and meats and such, which you obviously won’t find at Aldi’s. You can source those on your own of course. I also LOVE that I don’t have to choose between brands and compare prices! And I LOVE that the store is small so I can get in and out quickly. They do have shorter hours than other big box stores though, so plan accordingly. I do have to go to Meijer every other week or so (we shop Aldi’s 10day to 2 weeks) for certain things as well, but really it’s stuff like socks or something. Enjoy!

    1. The Aldi in our town has carried grass fed beef in the past, in the refrigerated section. It’s not there every week, but it is one of those things to keep an eye open for in certain stores.

      1. oh wow! I’ll have to keep an eye out for it! I’m in Indiana, so who knows. But I think those who dabble like I do in the ultra healthy stuff, or at least know about it, realize that they can’t get what they want in a grocery store. Thanks for the heads up!

  7. It would be nice if there were a Aldi’s anywhere in the state I live in. I have tried writing them and asking if they would put one in in New Mexico but I have not heard back from them. It would sure be helpful if we could have one here. I am a 100% NSC Disabled Veteran and my husband/caretaker is a 30% SC Disabled Veteran and for 5 people we spend a fortune on Groceries each month. We have a food bank we can get items from 2x a month but a Aldi’s would be fantastic.

  8. THANK YOU so much for taking the time to write this up. We are also relatively new Aldi shoppers (about six months or so) and it is really helpful to see what a family a similar size to mine, with kids similar ages, purchases. I still think I need to step up my meal planning game, but Aldi has been a life saver for our budget, for sure.

  9. I need to check out our Aldi’s again. I used to shop there years ago; not sure why I stopped. Now that our children have all moved out of the house, we’ve changed the way we cook/eat (much simpler now). Our oldest daughter is an Aldi fan. I need to plan a trip there just to walk through and see what they offer.

  10. Love going to Aldi. Really good quality food. We also have to buy gluten free food, there brand is live g free. It is good!

  11. Aldi’s array of organic food is also amazing. I buy the whole organic chickens for something like $10-12 based on the size and they are delicious! I also buy their organic produce every week which is also amazing. The best deal as well is their almond milk. I have converted to Aldi as well not only for the great prices but because it;s simply delicious!

Comments are closed.

Close Menu